MOTOR SUPAP DEĞİŞİMİ

  • Home » MOTOR SUPAP DEĞİŞİMİ

Supap Nedir Ne İşe Yarar?

Supap (veya sübap) sıvıların, gazların ve diğer gevşek (akışkan) maddelerin geçişini düzenlemek için kullanılan kapakçıklardır. Örneğin otomobillerde kullanılan supaplar yaptıkları gidip gelme hareketleriyle motora yakıt ve hava giriş çıkışını kontrol ederler.

Emme supabı açıldığında motor silindirine yakıt-hava karışımı girerken, egzoz supabı açıldığında yakıt-hava karışımının yanmasından sonra oluşan egzoz gazı dışarı çıkar. Her iki supap da kapalı olduğunda silindirin bütünlüğü sağlanır.

Eski motorlarda supaplar, kola şişesinin alt kısmı gibi kalın ve büyükken, yeni nesil motorlarda kola şişesinin kapağı gibi ince ve küçük yapılıdır. Bu sayede aynı alana daha çok supap montajı yapılabilmektedir.

Motorun, çok yüksek performansta ve sürekli kullanımında, ısı yükselmesinden dolayı supaplar bozulabilir. Bozulan supaplar ise, çekiş düşüklüğü, motor teklemesi, ikaz lambası ve emisyon bozukluğu, sabahları ilk 5 dakika içinde durmalarda arabanın stop etmesi gibi arızalara sebebiyet verebilir. Bu yüzden supapların erken değişimi, güvenli ve emniyetli bir sürüş için çok önemlidir.

Ömer Usta Car Service’te, supap ayarı ve değişimini 1 ile 3 gün içinde, garantili olarak yaptırabilirsiniz.